“Geçici Koruma Altındaki Suriyelilerin Sağlık Statüsünün ve Türkiye Cumhuriyeti Tarafından Sunulan İlgili Hizmetlerin Geliştirilmesi” başlıklı ve kısa adı SIHHAT olan hibe projesinin resmi açılış konferansı; T.C. Sağlık Bakanlığı ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ev sahipliğinde birçok ulusal ve uluslararası kurum ile basın mensuplarının katılımıyla The Ankara Hotel’de 16 Ağustos 2017 tarihinde saat 10.00’da gerçekleştirilmiştir.

Açılış konuşmasını yapan Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanımız Sayın Prof. Dr. İrfan Şencan; SIHHAT Projesi’nin Türkiye’de geçici olarak barınma sağlanan Suriyelilere birinci ve ikinci basamak sağlık hizmetlerinin güçlendirilmesine yönelik faaliyetlerden oluştuğunu ifade etti. Şencan, projenin 120 milyon avroluk kısmının Sağlık Bakanlığı hesabına aktarıldığını söyleyerek, 1 Aralık 2016 yılında projenin resmi olarak başladığını ve projenin 36 ay süreceğini aktardı. Şencan, "3.2 milyon Suriyeli misafire birinci ve ikinci basamak sağlık hizmeti sunulması amacıyla, Suriyeli misafir oranının en yüksek olduğu illerde, 790 göçmen sağlığı birimi, 26 mobil sağlık birimi ve 5 kanser tarama birimi hizmete sunulacaktır. Bir milyon Suriyeli misafir hedef alınmasını beklediğimiz 9 ilde 10 toplum ruh sağlığı merkezi hizmet verecektir. 270.000 bebek ve gebe kadın, D Vitamini ve demir takviyeleriyle besin yönünden desteklenecek, 6.255.000 doz aşı ile bulaşıcı hastalıkların önlenmesine destek sağlanacaktır." ifadelerini kullandı.

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Sayın Christian Berger projeyle ilgili olarak şu açıklamayı yaptı: "FRIT kapsamında sağlık sektöründeki projelerin amiral gemisi şüphesiz ki SIHHAT projesidir. Bu müdahale, etrafında pek çok tamamlayıcı çalışmanın da şekillendirilip geliştirildiği bir özellik taşımakta olup, sağlık ihtiyaçları ve haklarının daha iyi bir şekilde ele alınacağı konusunda Suriyeli mültecilere güvence vermektedir. Projenin, Sağlık Bakanlığı liderliğinde başarı ile tamamlanacağına dair inancım tamdır."

Bilgilerinize saygı ile sunulur.