Sağlık Bakanlığı, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, AFAD, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu iş birliğiyle kurulan Bab-ı Şifa Göçmen Sağlığı Merkezinin açılışı dolayısıyla Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Prof. Dr. İrfan Şencan ve AB-Türkiye Delegasyonu İşbirliği Bölüm Başkanı Simona Gatti, Kilis Valisi İsmail ÇATAKLI, THSK Göçmen Sağlığı Hizmetleri Daire Başkanı Kanuni KEKLİK ve Bölge İllerinden gelen İl Sağlık ve Halk Sağlığı Müdürlerinin ve davetlillerin katılımı ile açıldı.

Açılış töreni Kilis İl Sağlık ve Halk Sağlığı Müdürümüz Dr. Turgay HAPPANİ’ni yaptığı açılış konuşmasıyla başladı.

“Bu göçmen sağlığı merkezinde kendi doktorlarımız ve sağlık personelimiz çalışıyor. Açılışı yapılacak olan Göçmen Sağlığı Merkezi özelliği Avrupa Birliği projesi kapsamında ülkemizde açılacak olan ilk Göçmen Sağlığı Merkezidir diyerek katılımcılara ve bu projede emeği geçen herkese teşekkürlerini ifade etti.
Sağlık alanında yapılan yeni yatırımlar ile gelişen ve daha da etkin bir sağlık hizmeti sunmayı hedeflemekteyiz dedi.

Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara da yaptığı konuşmada, 2011 yılına kadar obezitenin sadece insanlar için problem olduğunu zannettiklerini belirterek, “Obezitenin şehirler için de problem olduğunu gördük. Bir anda yüz binlerce insan kapınıza dayanınca bunu yaşıyorsunuz, yaşamaya devam ediyorsunuz. Şu anda Kilis’in merkez nüfusu 93 bin 300, konteyner kentler dahil 135 bin Suriyeli misafirimiz var. Biz bunlara göçmen demiyoruz. Biz bunlara mülteci demiyoruz, misafir diyoruz. Dünyanın diğer yerlerinden ayrılan bir özelliği var Kilis’in, kendi nüfusundan fazla Suriyeli olmasına rağmen asayiş olaylarının olmadığı tek yer. Belki, gece 24.00’te çıkıp dolaşacağınız bir şehir. Kilis’e Suriyeliler geldi, bir de yetmedi DEAŞ tarafından füzeler atıldı. Geçen yıl bu açık toplantıyı yapma imkanımız yoktu. 100’e yakın füze atıldı. Bir çok insanımız şehit oldu. Buna rağmen Kilis halkı, buradaki barış ortamını bozmadı” dedi.

AB Türkiye Delegasyonu İşbirliği Bölüm Başkanı Simona Gatti, Kilis Göçmen Sağlığı Merkezinin açılışının başlangıç olduğunu ifade ederek, “Daha çok yapılacak iş var. Amacımız 176 kliniğin hayata geçirilmesi, 500’ün üzerinde tıbbi destek biriminin çalışmaya başlamasıdır. AB mali yardım programı kapsamında 26 mobil sağlık destek birimi, 10 mental sağlık destek ünitesi kurulması için desteklerimizi sürdüreceğiz” dedi.

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Prof. Dr. İrfan Şencan ise “Suriyelilerin dertleri ile dertlenen herkes şu kavramları iyi biliyor. 2011 yılı Suriye’deki iş karışıklığın, iç savaşın, vahşetin arkasından en az 400 bin sivil insan hayatını kaybetti. 4.8 milyon ülkenin 3’te biri, yerini, yurdunu, yuvasını terk ederek, umudu komşu ülkelerde sığınmakta buldu. Bu insanların 3 milyondan fazlası bizim ülkemizde, Türkiye açık kapı politikası izleyen ülke, bu duruma seyirci kalan bir çok ülkeye inat, her türlü imkanı kardeşleri için seferber etti. Çünkü bizim kültürümüzde misafire evinde ne varsa hepsini açarsın, hatta kendimizde sakladığımızı bile açarız” diye konuştu.

Kilis Valisi İsmail Çataklı ise Suriye’de 600 bin civarında insanın yaşamını yitirdiğini ifade ederek, “7 milyonu Suriye içinde, 5 milyonu da diğer ülkelere göç etti. Çoğunlukla ülkemize olmak üzere 12 milyona yakın insanın yerinden yurdundan olduğu bir vahşet yaşanıyor, yanı başımızda öncelikle bu vahşetin sonlandırılmaması nedeniyle müesses nizamın temsilcisi konumunda olan, egemen güçlerin sorumluğunun takdirini heyetinize bırakıyorum. Bu süreç içerisinde ülkemize yaklaşık, 3 milyon civarında Suriyeli kardeşimiz göç etti” dedi.

Konuşmalardan sonra Göçmen Sağlığı Merkezinin açılışı yapıldı.