İzmir Bornova Toplum Ruh Sağlığı Merkezi resmen göçmenlere ve ev sahiplerine kapılarını açtı

İzmir Bornova Türkan Özilhan Devlet Hastanesi İzmir Bornova Toplum Ruh Sağlığı Merkezi ’ nin resmi açılışı, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Sağlık Bakanlığı tarafından hayata geçirilen SIHHAT Projesi kapsamında gerçekleştirildi.

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut; AB Delegasyon Programı Yöneticisi Özge Akyol-Faria, İzmir Vali Yardımcısı Hulusi Doğan, İzmir İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Dr. Mehmet Burak Öztop göçmen sağlığı daire başkanı Dr. Törene Kanuni Keklik ve diğer yetkililer katıldı.

Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, AB tarafından finanse edilen en büyük sağlık projelerinden biri olan SIHHAT projesi kapsamında açılışın önemini vurguladı.

Büyükelçi Meyer-Landrut, AB ’ nin Suriye toplumuna yardım etmek için büyük dayanışma gösteren Türk hükümetinin çabalarını desteklediğini belirtti. Büyükelçi, AB ’ nin mültecilere ve ev sahipliği yapan toplumlara desteği kapsamında temel ihtiyaç, eğitim, sağlık ve belediyeler için 6 milyar sterlin yatırım yapıldığını sözlerine ekledi.

Suriyeli göçmenlerin yer değiştirme sonucu birden fazla zorluk çektiğini belirten Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut şöyle devam etti: ′′ Buraya geldiklerinde birçok belirsizlikle karşılaşıyorlar. Onları topluma yeniden entegre etmek ve refahını sağlamak için onlara ulaşıp ihtiyaç duydukları desteği teslim etmek şarttır. Bipolar bozukluğu ve şizofreni hastalarının özel tedavisinde Toplum Ruh Sağlığı Merkezleri ’ ni içerdiğinden memnuniyet duyuyoruz.

SIHHHAT projesine ve şimdi de doktorların ve sağlık çalışanlarının ve sağlık bakanlığının fedakar çalışmaları sayesinde bu yoğun çabaların sonuçlarının geliştiğini görüyoruz. Özellikle sağlık bakanımıza ve tüm bakanlığa sağlık hizmetlerinin Suriyeli mültecilere teslim edilmesi ve sağlam ortaklıkları için teşekkür ederim."

′′ Bornova Toplum Ruh Sağlığı Merkezi Türk ve Suriyeli hastalara hizmet verecek ′′

İzmir il sağlık müdürü Op. Dr. Dr. Mehmet Burak Öztop, CMHC ’ nin Türk ve Suriyeli hastalara hizmet vereceğini belirtti.

′′ Suriyeli hasta sayısında artış var ve sağlık hizmetleri sağlanıyor ′′

Operasyon. Dr. Dr. Mehmet Burak Öztop, ′′ Suriyeli mültecilerin nüfusunun yoğun olduğu toplam 6 ilçede 1 CMHC ve 8 Göçmen Sağlık Merkezi ’ nde 39 ünite ile önleyici sağlık hizmeti verilmektedir ′′ ifadelerini kullandı.. Bayraklı, Bornova, Buca , Konak (2) Karabağlar ve Torbalı.

2019 yılında yeni açılan MHC ’ ler sayesinde hastanelere başvuran Suriyeli hasta sayısı ve sağlık hizmetleri bir önceki yıla göre % 47 artış gösterdi. Ayrıca hastanelere başvuru sayısı 5.5 arttı %."

Konuşmaların ardından kurdele kesme töreni gerçekleştirildi ve katılımcılara COVID-19 tedbirleri doğrultusunda Merkez turu yapıldı.